Güncel

Uzun ve Çelik için Esenler’de taziye kuruldu

Kemikleri kutuda teslim edilen Yılmaz Uzun ile HPG’li Eyüp Çelik için Esenler’de taziye kuruldu.

Siirt kırsalında 2020 yılında yaşamını yitiren ve kemikleri kutu içerisinde ailesine teslim edilen Yılmaz Uzun (Tolhildan Tekman) ile aynı saldırıda hayatını kaybeden Eyüp Çelik (Demhat Cîlo) için İstanbul Esenler’de taziye kuruldu.

Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşunun ardından konuşan Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER) Eşbaşkanı Ayhan Yıldız, “Kürtleri iradesiz bırakmak isteyenlere karşı verilen varlık mücadelesinin önünü hiç kimse kesemez. Bu uğurda mücadele edip yaşamını yitirenler bilsin ki onlara layık olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız” ifadelerini kaydetti.

‘Yok etme’ politikası

Kürtlerin “yok etme” politikalarına karşı direndiğini belirten Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Marmara Bölgesi Eşsözcüsü Dilber Demir, “yok etme” politikalarının bugün İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecritle devam ettiğini belirtti. Demir, “Tecrit altında tutulan Sayın Öcalan ve cezaevlerinde tutulan arkadaşlarımızı özgürleştirene kadar haklı mücadelemizden geri adım atmayacağız” diye konuştu.

Ailelerden mücadeleye devam mesajı

Yaşamını yitiren Çelik ve Uzun’un aileleri, çocuklarının cenazelerine dönük yaklaşımla savaş suçu işlendiğini söyledi. Aileler, baskı ve imha politikalarına karşı mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.

Konuşmaların ardından Çelik ve Uzun’a ait görüntülerin yer aldığı sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon gösterimi sonrası mevlit okunarak, yemek verildi. (MA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu