EmekGüncel

Sputnik emekçilerinin grevi 30. gününde sürüyor

Sputnik Türkiye’de TGS üyesi emekçilerin grevi 30. gününde devam ediyor

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın Sputnik Türkiye yönetimi ile sürdürdüğü toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı almasının ardından, işveren TGS üyesi 24 çalışanını işten çıkarmıştı. Sputnik emekçilerinin grevi 30. gününde devam ediyor.

Grevin 30. gününde Ankara Bürosu önündeki gazetecilere birçok sendika, dernek, siyasi parti, gençlik örgütü ve milletvekilleri destek ziyaretinde bulundu. TGS Ankara Şube Yöneticisi Mahir Bağış, “Gayri yasal ve gayri ahlaki bir şekilde kalktığınız masaya dönün, atılan 24 üyemizi işe iade edin, sendikal hakları tanıyın, adil bir ücreti toplu iş sözleşmesi ile garanti altına alın. 30 gündür hem İstanbul hem de Ankara büro önünde, grev alanlarımızda bekliyoruz. Gerekirse daha da beklemeye hazır ve kararlıyız” dedi.

TGS Ankara Şube Yöneticisi Mahir Bağış, basın açıklamasında şunları söyledi:

“Türkiye Gazeteciler Sendikası, bir işyerinde örgütlenirken o işyerinin menşeine, hangi düzeyde faaliyet yürüttüğüne, işverenin kim olduğuna ya da işverenin kimlerle küs veya dost olduğuna bakmaz. Sputnik örgütlenme sürecimiz de bu şekilde başladı ve bu noktaya geldi. Her aşamada tek karar verici üyelerimiz oldu ve olmaya da devam edecek. Bir emek örgütü olarak motivasyonumuz; sadece ve sadece üyelerimizin ekonomik ve sosyal haklarını artırmak, editoryal bağımsızlığını güvence altına almak oldu. Sputnik işvereni ve yöneticilerinin anlamak istemediği gerçek budur. Grev kırıcılarının suyu bulandırarak saklamak istediği, kara propaganda ile örtbas etmek istediği gerçek budur.”

“Grevimizin 30. Gününde tekrar taleplerimizi buradan sesli bir şekilde haykırıyoruz: Gayri yasal ve gayri ahlaki bir şekilde kalktığınız masaya dönün, atılan 24 üyemizi işe iade edin, sendikal hakları tanıyın, adil bir ücreti toplu iş sözleşmesi ile garanti altına alın.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu