DünyaGüncelLGBTİ+

Rusya’da ‘cinsiyet değiştirme’ ameliyatını yasaklayan tasarı parlamentoya sunuldu

Doktorların "cinsiyet değiştirme" ameliyatı yapmasına yasaklayan tasarı Rusya Parlementosu'na sunuldu. yeni yasa tasarısına göre, doğuştan gelen cinsiyet anomalileri dışında doktorların bu operasyonu yapmasını yasaklıyor.

Rusya’da doktorların “cinsiyet değiştirme” (cinsiyet uyum ameliyatı) ameliyatı yapmasını yasaklayan yeni bir yasa tasarısı parlementoya sunuldu.

Rus haber ajansı TASS’ın aktardığına göre yeni yasa tasarısı tıp çalışanlarının “bir kişinin cinsiyetini değiştirmek için tasarlanmış tıbbi müdahaleler yapmasını” yasaklıyor, ancak çocuklarda doğuştan gelen cinsiyet anomalilerini tedavi etmek için yapılacak ameliyatları muaf tutuyor.

TASS, doğuştan gelen anomalileri tedavi etmek için cerrahiye ancak federal bir halk sağlığı kurumundaki bir “tıbbi komisyon” tarafından onaylanması halinde izin verileceğini de yazdı.

Söz konusu tasarının Rus parlamentosunun alt ve üst kanadında onaylanması ardından da Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanması gerekiyor.

Putin iktidarında, LGBTİ+ topluluğuna yönelik baskılar, Batı tarafından “geleneksel olmayan” yaşam tarzlarının teşvik edildiği savunularak muazzam ölçüde arttı. Geçen yıl Rusya Parlamentosu’nda kabul edilen bir diğer yasayla LGBTİ+’ların kamuda ve medyada temsili yasaklandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu