GüncelLGBTİ+

RTÜK’ten nefret üreten kamu spotuna onay

RTÜK LGBTİ+’lara karşı kin ve nefreti körükleyen mitingi televizyon ve radyolarda yayınlanmak üzere kamu spotu başlığı altında sınıflandırdı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşçı, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in Yesevi Alperenler Ocağı’nın LGBTİ+ karşıtı mitingine çağrı spotunu televizyon kanallarından ve radyolardan bedava yayınlanmasını istediğini duyurdu.

Türkiye’de son dönemde LGBTİ+’lar yönelimleri ve kimlikleri nedeniyle iktidarın ve kolluk birimlerinin ağır baskısı ve şiddetine maruz kalıyor. Son Onur Ayı’nda gerçekleştirilmesi planlanan etkinliklerin düzenleneceği Onur Haftası da aynı şekilde hükümet tarafından yasaklanmıştı. Onur Yürüyüşü’nde ise yüzlerce insan sadece LGBTİ+ hak ve özgürlükleri meydanlardan duyurmak istediği ve onurla yürümek istediği için engellenmiş, gözaltına alınmış ve valiliklerce yürüyüş yasaklanmıştı.  RTÜK’ün LGBTİ+ düşmanı spotu da yüzlerce gözaltının gerçekleştiği Onur Yürüyüşü’nden aylar sonra geldi.

 

Taşçı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Spotu Üst Kurul‘un onayı olmaksızın yayınlamak yetki gaspıdır. Spotun içeriği halkın bir kesimini aşağılayıp, kin ve düşmanlığa tahrik edecek nitelikte!” dedi ve ekledi:

“LGBT karşıtı miting çağrısının keyfe göre, mevzuata aykırı sisteme yükletmek hukuk tanımamaktır. Sayın Ebubekir Şahin bu aceleniz ne, kimden neyi gizliyorsunuz, miting çağrısı sizi niye ilgilendiriyor? Amaç seçim öncesi spot adı altında ücretsiz miting çağrı dönemine hazırlık! Her fırsatta sarayın adamı olduğunu imza attığı kararlarla kanıtlamaya çalışan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin anlaşılan şimdi de tek adamlığa hevesleniyor. Hevesin kursağında kalır haberin olsun!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu