EkolojiGüncel

Pınarbaşı köylülerinin direnişi zeytinlikleri kurtardı

Balıkesir Edremit’te bulunan Pınarbaşı Köyü’nde zeytinliklerini korumak isteyen köylülerin mücadelesi zaferle sonuçlandı. Zeytinlikleri imara açacak projenin ihalesinin iptal edileceği bildirildi.

Edremit’te bulunan Pınarbaşı köyünde zeytinliklerini korumak isteyen köylülerin mücadelesi zaferle sonuçlandı. Henüz resmi olmayan açıklamalara göre zeytinlik alanların imara açılarak köyü betona boğacak olan projenin ihalesinin iptal edileceği bildirildi.

Balıkesir‘in Edremit ilçesinde yer alan Pınarbaşı Köyü‘nde zeytinliklerin satılarak alanın imara açılması planına köylülerin verdiği tepki üzerine yapılan resmi olmayan açıklamada, ihalenin iptal edileceği bildirildi.

Pınarbaşı Köyü sakinlerinin kendi elleriyle diktiği ve köyün ortak mülkiyeti olan zeytinlikler Büyükşehir Yasası’dan sonra Edremit Belediyesi’ne geçti. Belediye ise bu alanları 29 Ağustos salı günü saat 14.00’de yapılacak konut amaçlı arsa satış ihalesi ile satışa çıkardı. İhalenin yarın (29 Ağustos) Belediye Meclis salonunda yapılması bekleniyor.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından yapılan açıklamada Pınarbaşı köylülerinin satışa tepki gösterdiği ve kendi elleriyle diktikleri zeytinliklerin satılmasını ve konut yapımını istemediği belirtildi.

‘Leblebi dağıtır gibi ruhsat dağıtılıyor’

Köylüler tepkilerini dile getirmek için bugün (28 Ağustos) Edremit Belediyesi önünde toplandı ve ihalenin iptal edilmesini istedi. Eyleme Türkiye İşçi Partisi (TİP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Emek Partisi (EMEP) ile emek ve demokrasi örgütleri destek verdi.

Köyün muhtarı Serap Ergül tarafından okunan basın açıklamasında “Balıkesir İlimizin tüm ilçelerinde kamuya ait alanlar, müştereklerimiz sürekli satılmakta ve imara açılmakta ve leblebi çerez dağıtır gibi inşaat ruhsatı dağıtılmaktadır. Tek bir köy, yayla, ova, vadi, dere yatağı yok ki, orası imara açılmasın. İmar rantı artık her yerde, her köşede. Edremit ilçemizde de kamusal alanlar, belediye mülkiyetine geçmiş alanlar sürekli satılmakta. Ne yazık ki Meclis kararlarının çoğu imar ve arsa satışı ile ilgili” ifadeleri kullanıldı.

Köylülerden habersiz, sorulmadan, rızaları alınmadan satılmak istenen zeytinliklerin Pınarbaşı köyünün yıllardır kullandığı müşterek alanlar olduğu belirtilen açıklamada ihtiyaç sahibi köylülerin buradan yararlandığı ifade edildi.

Alanın satılması durumunda zeytinlerin kesilerek yerine konutlar yapılacağı kaydeden Serap Ergül, bu durumun köyde betonlaşmayı artacağını ve köylülerin daha da yoksullaşacağını kaydetti. Ergül’e göre sahil kesimlerinde tanık olunan betonlaşma, köyde de, kırsalda da meydana gelecek; hava, su ve toprak kirlenecek.

‘İhale iptal edilecek’
Basın açıklamasının ardından Pınarbaşı köylüleri ve Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, ihalenin iptalini isteyerek Belediye Başkanlığı’na toplu dilekçe verdi. Oluşturulan bir heyet Belediye Başkan Yardımcısı Tümdeniz Çelebi ile görüştü. Çelebi, köylülerin talebini başkana ileteceğini söyledi.

Köylüler, yarın saat 12.30’da bir kez daha Belediye önünde ihalenin iptaline yönelik eylem yapmayı planlarken, Belediye Başkanı Hasan Selman Arslan’ın köylülerin taleplerini değerlendirerek, ihaleyi iptal edeceği bilgisi verildi.

Karar henüz resmiyet kazanmadı.

Kaynak: Yeşil Gazete

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu