Güncel

Ölmeden önce mektup yazmış: ”Beni işkence ile öldürecekler”

Sincan Hapishanesi’nde şüpheli şekilde hayatını kaybeden Mehmet Bozan’ın, ölmeden önce yazdığı 12 mektupta darp edildiğini ve işkenceye maruz kaldığını anlattığı ortaya çıktı.

Mehmet Bozan adlı mahpus bir buçuk ay önce Sincan Hapishanesi’nde şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Bozan’ın ölümü sonrası birçok soru işareti yanıt beklerken hapishane yönetimi herhangi bir açıklama yapmadı.

Gazete Duvar’ın haberine göre; ölmeden önce hapishanede darp edildiğini, işkenceye maruz kaldığını anlattığı mektupları ortaya çıkan Bozan, mektuplarından birinde, “Ölümümden yetkili merciler sorumlu” dediği ortaya çıktı.

‘Beni öldürecekler’

45 yaşındaki Mehmet Bozan, 18 yıldır hapishanede tutuluyordu. İki yıl önce hapishanede yaşadığı işkenceden dolayı sakat kalan Bozan, ölmeden önce yaşadığı hak ihlallerini 12 mektup yazarak anlattı. Bozan birçok kez açlık grevine de katılmıştı.

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’ne yaşadıklarını anlatarak mektup gönderen Bozan, verem hastası olmasına rağmen revire çıkartılmadığını, infaz koruma memurları ve idare tarafından sürekli baskı, işkence ve kötü muameleye maruz bırakıldığını anlattı. Bozan, ayrıca bulunduğu hapishanede can güvenliğinin olmadığını söyleyerek, “Beni işkence ile öldürecekler” dedi.

Bozan son mektubunda ise şunları söyledi: “Baskı, tehdit ve can güvenliğimin olmayışı nedeniyle 28 Haziran Salı günü açlık grevine başladım. Roman mahpus olduğum için hapishane idaresi ve infaz koruma memurlarının kötü muamelesine maruz kaldım. Sürekli ayrımcılığa, baskıya ve şiddete maruz kaldım. Ölümümden yetkili merciler sorumlu.”

‘Boğazında parmak izleri vardı’

Ailesi ise Bozan’ın işkence sonucu öldürüldüğünü söylüyor. Bozan’ın 70 yaşındaki annesi Ayşe Bozan, oğlunun ölümünden sorumlu olanların yargılanmasını istiyor: “Oğlum 40 gün önce hayatını kaybetti. Hapishane bize herhangi bir açıklama yapmadı. Oğlum 18 yıl hapishanede kaldı. Devamlı tehdit edildiğini, işkence gördüğünü söylüyordu. Kafasından, belinden, bacaklarından darbe aldı. Sakat kalmıştı… Maddi durumlardan dolayı 6 ay görüşe gidemedim. En son gittiğimde ise ‘anne beni buradan alın’ dedi. Devamlı nakil istedik. Bir türlü sevk etmediler. Adalet Bakanlığı’na kadar başvuruda bulundum. Benim çocuğumu vermediler. Oğlumun cansız bedeninde parmak izleri vardı. Omuz kısımlarında darp izleri, boğazında da parmak izleri vardı. Sonsuza kadar bu işin arkasını bırakmam. Çocuğumun hakkını alacağım.”

Başvurular sonuçsuz kaldı

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, Bozan’ın ölümünden önce hapishanedeki hak ihlallerinin araştırılması için Adalet Bakanlığı’na, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na defalarca başvuruda bulundu. Dernek, Mehmet Bozan’ın hastaneye sevki talebiyle 9 Eylül 2021’de Adalet Bakanlığı’na başvurdu ancak yanıt alamadı. Dernek son kez de Bozan’ın uğradığı hak ihlallerinin incelenmesi için 3 Ocak 2022’de ve 19 Temmuz 2022’de Adalet Bakanlığı’na başvurdu. Ancak buna rağmen Bozan’ın yaşadığı ihlaller hiçbir şekilde araştırılmadı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu