Güncel

Nisan ayında patronlara 67 milyar 584 milyon 765 bin 928 TL’lik yatırım teşviki

Halk enflasyon ve krizin altında ezilirken, 1309 şirkete toplam 67 milyar 584 milyon 765 bin 928 TL'lik teşvik belgesi düzenlendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının nisan 2023 dönemi yatırım teşvik belgesi düzenlediği şirketlerin listesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Listeye 1309 şirkete yatırım teşviği verildi.

Pek çok alanda vergilerin emekçilerin sırtına bindiği dönemde patronlara yönelik teşviklerin önemli bir kısmını şirketlerden vergi alınmaması anlamına gelen “KDV istisnası” oluşturdu. Yine ön plandaki teşviklerden biri de “Gümrük vergisi istisnası” oldu. Patronlara bir başka kıyak ise emekçilere bir gün dahi istisna yapılmayan “sigorta primine” dairdi; çok sayıda şirkete “Sigorta primi işveren hissesi” muafiyeti tanındı. Ek vergi indirimleri, yatırım yeri tahsisi gibi teşviklerin yanı sıra sermayeye yönelik yeni kıyaklardan “faiz desteği” de teşvikler listesindeki yerini aldı.

Yine 67 milyar 584 milyon 765 bin 928 TL’lik toplam yatırımın hangi oranlarda devlet kasasından karşılanacağının detayları ise açıklanmadı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu