GüncelLGBTİ+

Nepal eşcinsel evliliği tanıyan ilk Güney Asya ülkesi oldu

Nepal Yüksek Mahkemesi, eşcinsel evliliklerin tescil edilebileceğine karar ile Nepal Güney Asya'da eşcinsel evliliği tanıyan ilk Güney Asya ülkesi oldu.

Güney Asya ülkesi Nepal’de Yüksek Mahkeme, eşcinsel evliliklerin tescil edilebileceğini açıkladı. Şu an karar geçici olsa da, Nepal hükümetinin kalıcı bir kanun oluşturması bekleniyor.

Eşcinsel birliktelikleri kalıcı olarak destekleyecek yeni bir mevzuat oluşturulana kadar, Yüksek Mahkeme eşcinsel çiftler için evlilik kaydı oluşturulması gerektiğine hükmetti ve eşcinsel çiftlere heteroseksüel çiftlerle aynı hakların tanınacağı açıkladı.

Nepal’de parlamentonun ilk ve tek eşcinsel üyesi olan Sunil Pant, karar için, “İnsanlar şimdiden kutlama yapıyor. Evlilikleri için belge toplamaya çalışıyorlar” dedi.

Karar, LGBTİ+ aktivistleri tarafından Haziran ayında sunulan ve mevcut kararların uygulanmasını talep eden bir dilekçenin ardından geldi. Nepal hükümetinin eşcinsel evliliği tanıması için 2007’ye kadar uzanan kararlar var.

Nepal’de alınan tarihi karar onu, eşcinsel evliliği tanıyan ilk Güney Asya ülkesi yapıyor. Bangladeş, Bhutan, Hindistan, Pakistan, Sri Lanka ve Maldivler hala eşcinsel çiftlerin evlenmesine izin vermiyor.

Asya kıtasında sadece Tayvan eşcinsel evliliği tanıyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu