DünyaGüncel

İsrail’deki protestolar 22. haftada: Halk yine sokaklara akın etti

İsrail’de aşırı sağcı Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin dayattığı “yargı reformu”na ilişkin yasa tekliflerinin mart ayında askıya alındığını açıklanmasına rağmen protestolar devam ediyor.

On binlerce protestocu Tel Aviv ve diğer İsrail şehirlerinde Başbakan Benjamin Netanyahu hükümetinin “yargı reformu” planlarını protesto etmek için bir araya geldi.

Aşırı sağcı Netanyahu’nun dayattığı “yargı reformu” planlarına ilişkin yasa tekliflerinin mart ayında askıya alındığını açıklamasına rağmen, eylemlerin 22. haftasında Cumartesi günü yine on binler sokaklara akın etti.

İsrail medyasına göre, Tel Aviv’in merkezinde yaklaşık 100.000 kişi İsrail bayrakları, meşaleler ve davullarla sokaklarda idi.

Aşırı sağcılardan oluşan bir koalisyon olan hükümet, “yargı reformu” planlarının yasama ve yargı arasındaki yetkileri yeniden dengelemek için gerekli olduğunu savunuyor.

Muhalifler ise bunun hükümete sınırsız bir güç vereceğini ve ülkenin denge ve denetleme sistemini alt üst edeceğini yönünde olduğunu kaydediyor.

“Yargı reformu” planlarının yargıyı zayıflatacağını, yasalar ve hükümet kararları üzerindeki yargı denetimini sınırlayacağını belirten muhalifler, bunun da azınlıkların ve öteki grupların haklarının yanı sıra sivil hakları doğrudan tehdit ettiğini söylüyor.

Hükümet ve muhalefetin plan üzerinde bir uzlaşmaya varmak için görüşmelerde bulunmasına rağmen protestolar devam ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu