Güncel

Irkçılığa maruz Abdullahi hakkında sınırdışı kararı

Ankara’da uzun süredir sistematik polis tacizi ve ırkçılığa maruz kalan Somalili Saab restoranın işletmecisi Muhammed İsse Abdullahi hakkında sınır dışı kararı verildi ve Abdullahi 4 gün önce gözaltına alınarak geri gönderme merkezine götürüldü.

Karara tepki göstermek için Ankara Göç İdaresi İl Müdürlüğü önünde yapılmak istenen eylem polis tarafından engellendi. Polis, eylemde çekim yapan basın emekçilerini de darp etti.

Polisin eylemi engellemesi ve göç idaresi binasını ablukaya alması üzerine basın açıklamasını Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Kuğulu Park’ta yaptı. Abdullahi’nin ailesinin de aralarında bulunanların Gergerlioğlu’na katılması ise yine polis tarafından engellendi.

Polis Ömer Faruk Gergerlioğlu açıklama yaparken danışmanının görüntü almasını da engelledi. Abdullahi’nin ülkesinde ölüm tehdidiyle karşı karşıya olmasına rağmen İçişleri Bakanlığı tarafından sınır dışı edilmek istendiğine dikkat çeken Gergerlioğlu, basın açıklamasının engellenmesine de tepki gösterdi.

“İktidar makamı büyük bir cinayete imza atıyor. Türkiye’de bir insanın ölümünün engellenmesi için yapılan bu basın açıklaması engelleniyor hiç mi utanmıyorsunuz? İktidarın rezaleti bu ülkede bu boyuttadır” diyen Gergerlioğlu, Abdullahi’nin Türkiye ve Somali arasındaki anlaşma uyarınca üniversite okumak için ülkeye geldiğini aktardı. Gergerlioğlu, Abdullahi’nin eğitimini tamamladıktan sonra kendisi ve ailesini hedef alan El Shabab terör örgütü nedeniyle ülkesine dönemediğini ve burada bir yaşam kurduğunu söyledi.

Abdullahi’ye yönelik polisin ırkçı saldırısı

“Bundan bir yıl önce başlayan, kendisini ve sahibi olduğu işletmeyi hedef alan ve dozu gittikçe artan keyfi kolluk uygulamaları, ırkçı ve ayrımcı baskı karşısında sessiz kalmadı. Hakkını aradı.

Keyfi kolluk uygulamaları hakkında Ankara Valiliği’ne şikayette bulundu. Şikayeti ile ilgili bir işlem yapılmadığı gibi bir hafta sonra, hakkında şikayetçi olduğu kolluk görevlisi, elinde valiliğe verdiği dilekçe ile Mohamed’in kapısına dikildi” diyen Gergerlioğlu, devlet yetkililerinin Abdullahi’nin oturma iznini bilerek yenilemediğine, “Burada istenmiyorsunuz” gibi ifadeler kullandığına dikkat çekti.

Abdullahi’ye dönük polis tacizlerini sıralayan Gergerlioğlu, Abdullahi’nin Somali’ye döndüğü takdirde öldürüleceğini vurguladı. Abdullahi’nin arkadaşı İbrahim İsak’ın da benzer bir durum yaşayarak ülkesine geri dönmek zorunda kaldığını ve orada şeriatçı çeteler tarafından katledildiğini hatırlatan Gergerlioğlu, şöyle devam etti: “Muhammed’i sınır dışı etmek için canhıraş uğraşanlar, hukukun etrafından dolananlar bilmelidir ki onu Somali’ye göndermek ölüme göndermektir.

Muhammed İsse Abdullahi yalnız değildir. Muhammed’e ve ailesine yapılanlardan, yapanlar adına utanıyoruz ve buna bir son verilmesini istiyoruz! Muhammed İsse Abdullahi hakkındaki sınır dışı işleminin durdurulmasını, bir an önce serbest bırakılmasını, karşı karşıya olduğu keyfi sınır dışı işlemi sebebiyle ortaya çıkan yakın ölüm riskine dayanarak bugün yaptığı uluslararası sığınma başvurusunun kabul edilmesini istiyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu