Güncel

İHD ve kayıp yakınları Mungan ile Kürsep’in akıbetini sordu

İHD ve kayıp yakınları Amed ve Êlih’teki eylemlerin bu haftasında Mehmet Mungan ile Zeynel Kürsep’in akıbeti sordu

İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed ve Êlih şubeleri tarafından her hafta yapılan “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eylemlerinde bu hafta Şirnex’ın Silopiya (Silopi) ilçesinde 1998 yılında gözaltına alınan ve bir daha haber alınamayan Mehmet Mungan ve 24 Mart 1994 yılında Êlih’te kaçırıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Zeynel Kürsep’in akıbeti soruldu.

Evden çıktıktan sonra haber alınamadı

İHD Amed Şubesi ve Kayıp Yakınları, eylemlerinin 736’ncısını Rezan (Bağlar) ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde yapıldı. Eylemde Mungan’ın akıbeti sorulurken, eylemde konuşan İHD Amed Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Akdeniz, Mungan ailesinin 1990’lı yıllarına kadar Silopiya ilçesi Yeniköy’ün Ceylan Mezrası’nda yaşadığını hatırlatarak, “Bölgede çatışmalar başlayınca güvenlik güçlerinin baskılarından dolayı Mungan ailesi de yaşadığı köyü boşaltıp Xezâyâ (Doruklu) köyüne yerleşir. TIR şoförlüğü yapan 27 yaşında Mungan, 18 Mart 1998’de Irak’a götüreceği malları yüklemek üzere Silopi’ye gelir. Akşam vakti Silopi’deki dayısının evine gelerek yolculuk için yanına bir miktar para alıp evden çıkar. Dayısının evinden çıktıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamaz” dedi.

Davalardan sonuç alınamadı

Mungan ailesi, ertesi gün yola çıkması gereken Mungan’dan haber alamayınca hem polis birimlerine hem de askeri makamlara başvuruda bulunduğunun altını çizen Akdeniz, “Mungan ailesi, başvuru yaptıktan sonra bir kez daha Emniyete ifadeye çağrılır ama herhangi bir bilgiye ulaşamadıklarını şu şekilde belirtti” diyerek sonrasında açılan davalardan bir sonuç alınmadığını belirtti.

Akdeniz, “18 Mart 1998 tarihinden beri ortadan kaybolan Mungan için yapılan tüm aramalar sonuçsuz kalır. Ailesinin yapmış olduğu hukuki girişimlerden de bir ilerleme sağlanamaz. 27 yaşındaki Mungan, o tarihten günümüze hala kayıp” dedi.

Kürsep’in akıbeti soruldu

Êlih’te ise her hafta yapılan eylemlerin 513’üncü haftasında Gülistan Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde toplanan grup Kürsep’in akıbetini sordu. Açıklama İHD Şube Yöneticisi Ahmet Şiray tarafından okunurken, sonuç alınıncaya dek eylemlerine devam edeceklerini söyledi. (Yeni Yaşam)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu