GüncelLGBTİ+

Halk Ordusunda lezbiyen kızıl savaşçı olmanın zorlukları…

Filipinler Komünist Partisi'ne bağlı Yeni Halk Ordusu savaşçısı Nica Yoldaş, kızıl bir savaşçı olarak yaşadıklarını anlatıyor

Ka Nica, Yeni Halk Ordusu’nun (NPA) bir üyesi olarak en iyi deneyiminin ne olduğunu düşündüğü sorulduğunda, saçma bir şekilde yoldaşların ve köylü kitlelerinin önünde başka bir kızla dans ettiği zamanı paylaşıyor. Bunun onun için büyük bir şey olduğunu söylüyor, çünkü ilk kez sadece bir Kızıl savaşçı olarak değil, halk ordusunda ve devrimci harekette bir lezbiyen olarak da görünür olduğunu hissetmiş.

“Kitle çalışmasından sonra kitlelerin ve Kızıl Savaşçıların kültürel bir program düzenlemesi o bölgelerde her zaman bir gelenekti. Bu etkinliklerin en önemli bölümü bir kur dansıydı ve elbette geleneksel olarak, bir erkek ve bir kadın tarafından oynanırdı. Sahnede adımın seslenildiğini duyduğumda neredeyse oturduğum yerden düşüyordum. Ben utangaç bir tavırla ayaklarımı öne doğru uzatırken, sunucu olan yoldaş biraz da gururla “erkek yürekli bir kadın” olduğumu söyledi. sonra başka bir kadın, halktan bir kadın da benimle dans etmesi için sahneye çağrıldı! Heyecanlıydım!”

O zamana kadar Ka Nica, NPA’da lezbiyen olarak “açılma” konusunda hiçbir zaman tamamen rahat olmadığını, ancak perili ve kasvetli tavrının onu neredeyse her zaman ele verdiğini söylüyor. “Asla gerçekten kimliğimi açıklamadım. Her konuşmada cinsiyet yönelimimi gündeme getirmek istemedim. Ama o öğleden sonra, toplanan kitleler ve diğer Kızıl Savaşçılar arasında, gerçekte kim olduğumu ifade etme konusunda kendimi gerçekten iyi hissettim.”

Bir lezbiyen olarak NPA’ya katılmadan önce ve hatta sonrasında karşılaştığı önyargılarla uğraşırken, Ka Nica, halk ordusunda hâlâ önyargılar olsa da, bunların hiçbir yerde onun burjuva toplumunda ele aldığı türden travmatize edici olmadığını açıklığa kavuşturuyor.

Çoğu kapitalist ülke, eşcinsel evlilikleri resmi olarak tanırken, LGBTQ’ya simgesel bir kabul verirken, burjuva toplumlarının özünde homofobik olduğunu ve her türlü önyargıyla dolu olduğunu gözlemliyor. “Evlilik konusunda taviz vermiş olabilirler, ancak kapitalizm LGBTQ insanları işyerinde ve düşük gelirli topluluklarda veya nefret suçlarının ve polis vahşetinin yaygınlığıyla mağdur etmeye devam ediyor. Temel haklarımızdan birini savunmak, tüm diğer konularda bizi baskı altına almak ve terörize etmek mantıklı değil.”

Ka Nica, ulusal demokratik devrimi burjuva toplumunun simgesel kabulünden ayıran şeyin yalnızca Filipinler Komünist Partisi’nin eşcinsel evliliğe izin vermesi değil, aynı zamanda Parti ve hareketin cinsiyet kimliğine ve cinsel yönelime saygı göstermek için halk savaşının yürütülmesi sırasında bir ilke olarak gerçekten çaba sarf etmesi olduğuna inanıyor. “Fark yaratan şey, sadece cinsiyete dayalı değil, her türlü önyargı ve adaletsizliğe karşı mücadele içinde süregelen bir mücadele, bir kültür devrimi olduğu gerçeğidir” diyor.

NPA’nın günlük işlerinde ve kırsal kesimdeki topluluklar içindeki kitlesel çalışmalar yaparken Ka Nica, bu mücadelenin zaferlerinin küçük ama şaşırtıcı şekillerde gerçekleştiğine tanık olduğunu söylüyor. “Yoldaşlar, askeri eylemler sırasında, özellikle de savunma amaçlı eylemler sırasında hattı tutan gey erkekleri ve lezbiyenleri takdir ettiklerinde… Ya da eğitim tartışmaları sırasında, neoliberalizmin köylülerin yaşamına etkilerini anlatırken yoldaşların ve köylü kitlelerin yüzündeki anlayış ışığını gördüğünüzde. Sadece Duterte’nin faşist karşı-devriminin fedakarlıklarının üstüne çıkmış bir Kızıl savaşçı olmak bile. İşte o zaman seni görüyorlar -sadece belirli bir cinsel yönelimi olan biri değil, bir devrimciyi… Öğrendiğim şey, görevlerimi yerine getirerek ne kadar iyi bir yoldaş olursam, o kadar görünür hale geliyorum ve LGBTQ mücadelesini o kadar savunuyorum.”

Önyargıların gölgeleri ortaya çıktığında, Ka Nica onları kırılmadan ilerletir. “Bu, yoldaşların ve kitlelerin önyargılarını açıklamak ve caydırmak için bir fırsattır. Ana akım medyada yanlış beyanlar ve klişeler tarafından bombardımana tutulmaları onların suçu değil. Bazen zor ve ‘azınlık stresi’ sizi etkiliyor, ama kültür devrimi de bununla ilgili, değil mi?” diyor bilmiş bir gülümsemeyle.

Ka Nica da onun gibi bir butch lezbiyen olmanın sadece bir aşama olduğu yolundaki olağan yanılgıyı paylaşıyor. “Ya da henüz doğru adamla tanışmadığımı ve hala değişebileceğimi. Marksizm’in bize değişimin iç yasalar tarafından belirlendiğini öğrettiğini sabırla açıklıyorum. Cinsiyet yöneliminin her insanın içsel bir kuralı olduğuna ve ‘doğru adam’ gibi dış koşulların birinin diğerlerine olan çekiciliğini değiştirmek için çok az şey yapabileceğine inanıyorum.

“Ayrıca, dillerimizdeki bireysel referansların genellikle cinsiyetten bağımsız olması iyi bir şey, bu nedenle zamirlerle ilgili ek bir vurgu yok. Batı ülkelerinde, hatta Filipinler’deki kent merkezlerinde bile, kapitalist ve burjuva kültürü yaşamlarına her zaman daha fazla stres getirdiği için görünürlük ve kabul için mücadele eden LGBTQ topluluğunun üyeleri için hissediyorum.”

Şimdi neredeyse üç yıldır başka bir Kızıl savaşçı kadınla evli olan Ka Nica, uzun zaman önce kur yapma dansını sevgiyle hatırlıyor.. NPA’da ve devrimci harekette bir lezbiyen olduğu için gurur duyduğu ve bunun gibi birçok başka an sırasında “Kinikilig pa rin ako” (Hala heyecanlıyım –ÇN) diyor gülerek.

 

21 Temmuz 2022 tarihinde Ang Bayan’da yayımlandı. Özgür gelecek okurları için çevrildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu