EkolojiGüncel

Fetihtepe halkı Şenel Kartal ve Erdal Savaşçı’yı teşhir etti

Fetihtepe Mahallesi halkı, yayınladıkları açıklamayla "kentsel dönüşüm"e karşı mahalle halkını satan 3550 Ada Sakinleri Derneği Başkanı Şenel Kartal ve Başkan Yardımcısı Erdal Savaşçı'yı teşhir etti.

Beyoğlu ilçesindeki Fetihtepe mahallesinde aylardır süren “kentsel dönüşüm” zorbalığına direnen halk, sürecin başında yanlarında yer alan ancak daha sonra halkı yalnız bırakan 3550 Ada Sakinleri Derneği Başkanı Şenel Kartal ve Başkan Yardımcısı Erdal Savaşçı’yı teşhir etti.

Kendilerine dayatılan muvafakatnamedeki rant odaklı maddelere itiraz ettiklerini ve uygun koşulların sunulması halinde kentsel dönüşüme karşı olmadıklarını hatırlatan halk, 3550 Ada Sakinleri Derneği’nin Şenel Kartal’ın başkanlığıyla bu amaçla kurulduğunu belirtti.

Derneğin kurulmasıyla çok sayıda toplantı ve eylem yapıldığını, problemin kamuoyunun gündemine taşındığını kaydeden halk, buraya kadar her şeyin yolunda gittiğini ancak daha sonra Şenel Kartal ve dernek Başkan Yardımcısı Erdal Savaşçı’nın tavrını değiştirdiğini dile getirdi.

Fetihtepe Mahallesi Sakinleri imzasıyla yapılan açıklamada, Beyoğlu Belediyesi’nin kendisini muhatap almadığı iddiasıyla avukatları Onur Cingil’in kimseye haber verilmeden devre dışı bırakıldığını aktaran Fetihtepe halkı, dernek yönetiminin belediyeyle yaptığı görüşmelerde kişisel çıkarlarını ön planda tuttuğunu ve şeffaf davranmadığına dikkat çekti.

Dernek Başkan Yardımcısı Erdal Savaşçı’nın “Yüzde 3’lük gecekonduların mı yoksa yüzde 97’yi oluşturan ev sahiplerinin mi hakkını savunacağız? Tabii ki yüzde 97” ifadeleriyle gecekondu sahiplerini yalnızlığa ittiğini vurgulayan Fetihtepe halkı, Erdal Savaşçı ve kardeşi Erdinç Savaşçı’nın halka pek çok toplantıda ve eylemde hakaret ettiğini, kadınlara cinsiyetçi yaklaşımlarda bulunduğunu kaydetti.

Mahalle halkına desteğe gelen siyasi partileri, gençlik ve kadın örgütlerini, demokratik kitle örgütlerini “provokatör” olarak yaftalayan ve mahalleden uzaklaşmalarına sebep olan Şenel Kartal ve Erdal Savaşçı yüzünden mahalleye dışarıdan gelen desteğin kesildiğini dile getiren mahalle halkı, Kartal ve Savaşçı’nın “Haydar Ali istifa” sloganını da hakaretlerle engellemeye ve yürüyüşleri yaptırmamaya çalıştığına dikkat çekti.

Kartal ve Savaşçı’nın mahallelinin kendilerine olan tepkisini engellemek için polisle işbirliği yaptığını aktaran mahalle halkı, bütün bu yıldırma politikaları sonucu pek çok kişinin imza attığına, Erdal Savaşçı’nın da direniş sürerken halktan gizli imza attığına işaret etti.

Açıklama şöyle devam etti: “Sürecin başında muvafakatnameye ‘Tek taraflı teslimiyet, hiçbir şekilde imza atmayın’ diyen Şenel Kartal sürecin sonlarına doğru istişare yalanı ile 3550 ada halkını muvafakatnameyi imzalamaya teşvik etmiştir. Şenel Kartal siyasi partilere kapak atma niyetiyle ilk başlarda sürdürdüğü mücadeleyi, tutuklanma ve kendisine ev verilmeyeceği korkusuyla belediyeye teslimiyete dönüştürmüş ve 3550 Ada’nın halkını satmıştır. Şenel Kartal ve Erdal Savaşçı, bilinçsiz ya da bir menfaat güderek Fetihtepe 3550 Ada halkını perişan etmiştir.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu