EkolojiGüncel

Engellere rağmen Cudi yürüyüşçüleri Şırnak’a ulaştı

Çeşitli kentlerden yola çıkan binlerce kişi, “Savaş Yıkımına ve Doğa Talanına” karşı Cudi Yürüyüşü için Şırnak’ta buluştu. 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi öncülüğünde Şırnak’ta bulunan Cudi Dağı’na doğru büyük bir yürüyüş gerçekleştiriliyor.
“Savaş Yıkımına ve Doğa Talanına Karşı Yürüyoruz” şiarıyla gerçekleştirilen yürüyüş için ilk olarak Serhat kentlerinden yola çıkıldı. Van’da bir araya gelen çok sayıda kişi, Batman’ın Gercüş ilçesinde diğer yürüyüş kolu ile birleşti.
Türkiye metropolleri ve Diyarbakır’dan da aralarında DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır ile sivil toplum örgütü temsilcilerinin olduğu yüzlerce kişi Batman’da buluştu. Kent girişinde buluşan kitle, Gercüş’te, Serhat’tan gelen kol ile birleşerek Şırnak’ın İdil ilçesine doğru hareket etti. Kitlenin geçişine, kimlik kontrolünün ardından izin verildi.
Urfa, Antep, Adana, Mersin ve Mardin’den gelen ve HDP Sözcüsü Ebru Günay’ın da aralarında olduğu yüzlerce kişi de Nusaybin’de bir araya geldi. 7’den 70’şe insanların katıldığı bu kol da Cizre’ye doğru yola çıkarak, Cizre çevreyolunda diğer kol ile birleşti. Kitle, buradan araçlarla Cudi’deki yürüyüşe katılmak için Milga Şantiye alanına geçti.
Kitlenin bir süre sonra yürüyüşe geçmesi bekleniyor.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu