GüncelKültür&Sanat

Dünya Kitap Günü verileri: En çok Kuran, İncil ve Mao Zedong okunuyor

UNESCO'nun Dünya Kitap Günü ilan ettiği 23 Nisan'da tüm dünyadaki okuma oranlarına ilişkin güncel veriler açıklandı. Buna göre en çok Kuran, İncil ve Mao Zedong okunuyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) 1995’te aldığı kararla 23 Nisan, “Dünya Kitap ve Telif Hakkı Günü” ilan edildi. İngiltere merkezli Dünya Kültürü Puan Endeksi’nden derlenen verilere göre, dünyada en çok kitap okunan ülke Hindistan olurken onu sırasıyla Tayland ve Çin takip etti. Türkiye bu listenin 18’nci sırasında yer aldı.

 Dünya Kitap Günü, 100’den fazla ülkede kitap okuma alışkanlığının kazandırılması ve çocukların kitaplarla tanıştırılması amacıyla 28 senedir kutlanıyor. Düzenlenen etkinlikler kapsamında dünyanın birçok ülkesinde yazarlar, yayıncılar, kütüphaneciler ve sivil toplum kuruluşları, “kitap” gündemiyle bir araya geliyor.

Ayrıca UNESCO, her yıl yeni bir “Dünya Kitap Başkenti” belirliyor.

Bu kapsamda 2023 yılının Dünya Kitap Başkenti, Afrika ülkesi Gana’nın başkenti Akra seçildi.

Birinci Hindistan

2017’den bu yana güncellenen, İngiltere merkezli Dünya Kültürü Puan Endeksi’nden derlenen verilere göre, dünyada en çok kitap okunan ülke Hindistan oldu. Onu sırasıyla Tayland ve Çin takip ediyor.

Endeks, vatandaşların haftada okumaya harcadığı ortalama zamanı esas alıyor. Basılı kitapların yanı sıra diğer süreli yayınlar ve her türlü okunabilir materyal puanlama kapsamına dahil ediliyor.

Birinciliği elinde bulunduran Hindistan’da kişi başına, haftada ortalama 10 saat 42 dakika kitap okunuyor.

İkinci sırada yer alan Tayland’da kişi başı haftada ortalama kitap okuma süresi 9 saat 24 dakika olurken üçüncü sıradaki Çin’de de halk haftada 8 saatini buna ayırıyor.

Türkiye 18. sırada

Listede en çok kitap okunan diğer ülkeler, Filipinler (7 saat 36 dakika), Mısır (7 saat 30 dakika), Çekya (7 saat 24 dakika), İsveç (7 saat 6 dakika), Fransa (6 saat 54 dakika), Macaristan (6 saat 48 dakika) ve Suudi Arabistan (6 saat 48 dakika) şeklinde sıralanıyor.

Türkiye, haftada ortalama 5 saat 54 dakika kitap okunma süresiyle listenin 18’inci sırasında yer alıyor.

Dünyada en çok Kuran, İncil, Mao Zedong okunuyor

Son yıllarda sesli kitaplara ve e-kitaplara da ilgi artıyor ancak ABD merkezli editörlük şirketi Global English Editing’in verilerine göre, dünyadaki okuyucuların yüzde 66’sı hala basılı kitapları okumayı tercih ediyor.

Ayrıca dünya genelinde en çok okunan kitapların başında Kur’an-ı Kerim ve İncil geliyor.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mao Zedong’un beyanlarından derlenen “Başkan Mao’dan Seçme Sözler” de en popüler kitaplar listesinde üçüncü sırada yer alıyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu