GüncelLGBTİ+

“Büyük Aile Buluşması” adı altındaki nefret etkinliğine karşı: nefret Yürüyüşüne hayır

İstanbul Saraçhane’de Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu’nun çağrısı ve RTÜK’ün desteğiyle LGBTİ+’lara karşı düzenlenen nefret etkinliği sırasında #NefretYürüyüşüneHayır etiketi gündemden düşmedi.

İstanbul Saraçhane’de dün (18 Eylül) Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu’nun çağrısıyla LGBTİ+’lara yönelik nefret etkinliği “Büyük Aile Buluşması” gerçekleşti.

Toplumun her kesiminden gelen tepkilere rağmen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) internet sitesinde kamu spotu olarak tavsiye ettiği mitinge, yüz elli kadar cemaat ve tarikattan yaklaşım bin kişi katıldı.

Yesevi Alperenler Ocağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ne bağlı Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu’nun düzenlediği nefret etkinliğinde Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Meltem Ayvalı, TGB Genel Başkanı Dilek Çınar da yer aldı. Eylem boyunca LGBTİ+”ları hedef alan açıklamalar ve çağrılar yapıldı.

Kadın ve politik örgütlerden nefrete karşı açıklamalar

YDK ve onlarca kadın örgütünün içinde Kadınlar Birlikte Güçlü (KBG) Saraçhane’de yapılacak nefret yürüyüşünün videosunun kamu spotu olarak RTÜK’ün nefret üreten kamu spotuna onay vermesine karşı “Öz hakiki kamu spotu. Ayrımcılık suçtur!” sözleriyle bir video paylaştı.

YDG, “Uyuşturucu ve işkenceden sorumlu bakan Süleyman Soylu’nun yakın zamanda toplantı gerçekleştirdiği İsmail Ağa Cemaati tarafından gerçekleştirilen nefret yürüyüşüne karşı Lubunyalarin eşitlik ve özgürlük mücadelesini büyüteceğiz!” şeklinde bir açıklama yaptı.

LGBTi+’ların yaşam hakkının hedef alındığı nefret buluşmasına siyasi partilerden sanatçılara, demokratik kitle örgütünden yurttaşlara kadar çok sayıda tepki mesajı geldi. Ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nden bir açıklama gelmezken HDP, TİP, SOL Parti ve EMEP nefrete karşı açıklamalar yayımladı.

HDP Milletvekili Züleyha Gülüm Twitter hesabından “Bu yürüyüş, iktidarın LGBTİ+‘lara yönelik düşman siyasetinin bir parçasıdır. LGBTİ+ları hedef gösteren nefret suçunu teşvik eden yürüyüş, kabul edilemez” dedi.

Partizan: LGBTİ+’ların mücadelesi mücadelemizdir

Partizan da bir açıklama yaparak, “AKP-MHP iktidarının marifetiyle düzenlenen, tam anlamıyla kadın ve LGBTİ+ düşmanı söz konusu mitingine yönelik LGBTİ+ kurumlarının yaptığı çağrıyı sahipleniyoruz.

Homofobi ve transfobiye karşı mücadelede yan yana yürüyeceğiz; LGBTİ+’ların mücadelesi mücadelemizdir!” şeklinde sözler kaydetti.

 

Yeşiller Partisi’nin açıklamasıysa şöyleydi: “Nefetin yürüyüşü olmaz. Nefret yayan yürüyüş olmaz. AKP-MHP Hükümeti son yıllardaki LGBTİ+ nefreti körükleme politikasına sayıca çok, aslında yok bazı STK’lardan destek bulmuş görünüyor. Bu Pazar, 150 Derneğin organize ettiği ve adı bile Türkiye’nin altına imza koyduğu uluslararası anlaşmalara göre “nefret suçu” olan bir yürüyüş düzenlenecek.

Devlet de sansür kurumu RTÜK eliyle bu yürüyüşe destek veriyor. Biz Yeşiller Partisi olarak hükümetlerin görevinin nefreti körüklemek ve toplumsal kesimlerin yaşam haklarını dahi ihlal edecek politikaları körüklemek olmadığını biliyoruz. Bu hedef göstermeler sonrasında LGBTİ+’ların başına gelebileceklerin sorumlusu bu yürüyüşü düzenleyenler, alenen suç işlenirken olanları arka planda kontrol edenlerdir. Her zaman nefrete karşı hayatı, karanlığa karşı gökkuşağını savunmaya devam edeceğiz.”

Türk Tabipleri Birliği İnsan Hakları Kolu şunları paylaştı: “Toplumun bir kesimini ötekileştiren, nefret söylemi içeren eylem karşısında kamu otoritesinin sessizliği ve kamu kaynaklarını kullanılarak yapılan çağrılar toplumsal barışı tehdit etmektedir. LGBTİ+ hakları insan haklarıdır. LGBTİ+’lar ne yanlıştır ne yalnızdır”

İzmir Barosu da paylaşımında İstanbul Sözleşmesi’ni hatırlattı: “Nefrete ve şiddete karşı yaşamın renklerini savunuyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz.”

Daha yüzlerce örgüt ve demokratik kurum nefret suçuna karşı LGBTİ+ yanında olduğunu söyleyen açıklamalar yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu