Güncel

Akkuyu Nükleer Santrali’nde zehirlenen işçilere iğne yapıp geri göndermişler

Akkuyu Nükleer Santrali’nde yüzlerce işçi yediği yemekten zehirlendi. İşçilerden O.O., revirde iğne vurulduktan sonra geri gönderildiklerini ve zehirlenen işçi sayısının en az 6 bin olduğunu ifade etti.

Sık sık iş cinayetleri ve hak gaspları ile gündem olan Mersin’in Gülnar ilçesinde inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali bu kez de işçilerin zehirlenmesiyle gündeme geldi. Yüzlerce işçinin 13-14 Eylül tarihlerinde verilen yemekten zehirlendiği öğrenildi. Zehirlenen işçilerden 250’si Silifke Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Şirket 925 zehirlenme dedi

Zehirlenme vakasının kamuoyuna yansımasından sonra açıklama yapan Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin İletişim Servisi, tıbbi müdahalenin yapıldığı işçi sayısının 925 olduğunu ve bu işçilerin 126’sının Silifke Devlet Hastanesi’ne sevk edildiğini belirtti. Açıklamada, “14 Eylül 2023 Perşembe günü, yüklenici firma çalışanları gıda zehirlenmesi belirtileriyle Akkuyu NGS’nin sağlık merkezlerine başvurmuştur. Akkuyu NGS sağlık hizmetleri tarafından 925 işçiye ilk tıbbi müdahalede bulunulmuş, 126 işçi ise Silifke Devlet Hastanesi’ne yönlendirilmiş ve işçilerden hiçbirinin durumunun ağır olmadığı tespit edilmiştir” denildi.

İğne vurup geri gönderdiler

Konuya dair Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Hamdullah Yağız Kesen’e bilgi veren işçilerden O.O., şirketin açıkladığı verilen aksine zehirlenen işçi sayısının en az 6 bin olduğunu söyledi. İşçilerin 13 Eylül’de öğlen ve akşam verilen yemeklerden rahatsızlanmaya başladığını ve revire başvurduğunu aktaran O.O., şunları anlattı: “İşçiler 13 Eylül’de rahatsızlanma başladı. Ben de 14 Eylül’de zehirlenme şikayetiyle revire gittim. İnşaatta 30 bine yakın işçi çalışıyor. Rus ve diğer yabancılar yediğimiz yemekten yemedi. Yemekten ötürü insanlarda ishal ve kusma başladı. Revire başvuruldu. Ağrı kesici iğne vuruldu, hap verildikten sonra geri gönderildik. İlk revire gittiğimde bana bir şey yapılmadı. İkinci kez gittiğimde iğne vurulup, hap verildi. Durumları ağır olanlar ise çevre hastanelere gönderildi. En az 6 bin işçi yediği yemekten zehirlendi. Zehirlenme olayına rağmen burada işler durmadı. Halen çalışmalar sürüyor. İnsanlar doğru dürüst tedavi edilmiyor.”

Santralde 8 saat vardiya usulü çalıştıklarını dile getiren O.O., “Burada her şeyde sıra var. Tuvalet, yemek hep sırayla” ifadelerini kullandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu